Зоонози – інфекційні хвороби, спільні для тварин і людей
Зоонози – інфекційні хвороби, спільні для тварин і людей
Зоонози — узагальнена назва інфекційних хвороб, які трапляються у тварин, але здатні передаватися від тварин до людини або інфекційні хвороби, спільні для тварин і людей. Організм тварин для збудників зоонозів є природним середовищем перебування, де збудники живуть, розмножуються і виділяються в зовнішнє середовище. Зараження людини може відбутися при нападі інфікованих тварин, членистоногих також контактним, харчовим, водним шляхом або аерозольно. Досить часто відмічають, що зоонозні захворювання в людей мають важчий перебіг, ніж у тварин і якщо вчасно не звернутись за лікарською допомогою закінчуються – летально.
Серед найпоширеніших зоонозів, якими людина може заразитись при контакті з тваринами виділяють дві групи: 1) передані від свійських та інших синантропних тварин (сальмонельоз, бруцельоз, туберкульоз, правець, сибірка, лептоспіроз, сап, меліоїдоз, орнітоз, ящур, аспергільоз, трихофітія, мікроспорія, балантидіаз, токсоплазмоз, трипаносомоз, лейшманіоз та ін.) і 2) передані від диких тварин — природноосередкові зоонози- (лістеріоз, чума, туляремія, лептоспіроз, кліщовий спірохетоз, рикетсіоз, сказ, геморагічна гарячка, вірусний енцефаліт, лейшманіоз та ін.).
Боротьба з зоонозними інфекціями базується на комплексі протиепідемічних та протиепізоотичних заходів, які у тваринництві направлені
та передбачають імунізацію, дегельмінтизацію і лікування, а також відповідні ветеринарно-санітарні заходи (дезінфекція, дезінсекція, дератизація та ін.).
Серед людей профілактичні заходи здійснюють з урахуванням епідеміологічної ролі тварин, а також особливостей шляхів передачі збудника. А також потрібно не забувати про гігієну та профілактику захворювань домашніх улюбленців. Гігієна домашніх тварин повинна складатися з догляду за шкірою, шерстю, вухами, очима, підстригання кігтів, обробки від глистів, ендо- і ектопаразитів. Якщо не доглядати за улюбленцем, в нього можуть виникати різні бактеріальні та паразитарні хвороби і вони можуть передаватися людині.
Нагадуємо основні заходи особистої профілактики зоонозів: - вживати м’ясні продукти тільки після якісної термічної обробки;
- не використовувати сире молоко;
- не користуватись водою з відкритих водойм без кип’ятіння;
- не купувати харчові продукти у місцях стихійної торгівлі;
- захищати харчові продукти та посуд від мух;
- старанно слідкувати за чистотою рук;
- дотримуватись чистоти в приміщеннях;
- проводити дератизаційні та дезінсекційні заходи;
- запобігати укусів кліщами та іншими комахами;
- забезпечувати профілактику та лікування домашніх та свійських тварин;
- робити щеплення при перебуванні в ензоотичних районах або професійних груп з підвищеним ризиком зараження.
Пам’ятайте, захворювання завжди легше попередити ніж лікувати. Бережіть своє та здоров’я своїх близьких !!!